Kuhu minna?

toopakkumised banner 225x90

kärdla sadama bänner

turism 225x90

Kalana sadam

Kalana sadamas 29.03.08 1Sadamaregistri andmeil on sadama territooriumi suuruseks 2,40 hektarit, akvatoorium on kinnitamata. Kalana on Hiiumaa kõige läänepoolsem sadam.

Kalana sadam on sadamakohana kasutusel juba üle 500 aasta. Praegused rajatised ehitati Hiiumaa Kalakombinaadi sadamaks. Ehitamist alustati aastal 1959. Sadam tegutses kuni Lehtma sadama I etapi valmimiseni 1980. aastal. Kolhoosile Hiiu Kalur kuulunud sadam on hiljem korduvalt vahetanud omanikke. Alates 90-ndate algusest seisab kasutuseta ja laguneb. Eriti suuri kahjustusi tekitas 2005. aasta jaanuaritorm.

Põhjapoolse kai külge on kinnitatud ujuvkai paari moororpaadi kinnitumiseks. Paadikuuri merepoolse nurga juurde on ehitatud betoonslipp, mida saab kasutada kuni 2 t ja kuni 1 m süvisega aluste veeskamiseks.

Paadikuur-külaseltsi hoone on sadama keskpunktiks, selle esisel kail on terrass - vaatega sadama ainsale ujuvkaile ja platsile, kus seisab huvilistele tutvumiseks vana kalatraal. Paadikuuris on suviti avatud restoran.

Avar, umbes 0,3 hektari suurune osaliselt asfalteeritud plats keset sadamat on kasutusel lipuväljakuna, parkimispaigana, istumis- ja esinemiskohana. Sadamas on välikäimla, paadikuuris tualett, kuid pesemisvõimalused on lähedalasuvates majutusasutustes. Piirkonnas on mobiilside ning WIFI leviala.

Ülekaalukas osa sadama külastajaskonnast saabub siia maadpidi – puhkama ja loodust nautima. Kalana lõugas on kalapüügihuviliste hulgas hinnatud kalapüügikoht, kala püütakse kai pealt. Spetsiaalsed kala vastuvõtu, hoiu, töötlemise, müügi ja varustuse hoidmise tingimused sadamas puuduvad.

 

Allikas: Harju maakonna ja Hiiumaa Kõrgessaare valla väikesadamate arengustrateegia 2010 – 2014