ARENGUFOND TOETAB HIIU VALDA

Hiiu vallavalitsus osales 2 taotlusega Eesti Arengufondi ellukutsutud üle-Eestilise energiaühistute mentorprogrammis, millest soovis toetust saada ligi 40 algatust. Arengufond otsustas toetada kümmet algatust, millest 2 taotlust on Hiiu valla esitatud: Kärdla energiaühistu ning Lauka-Kõrgessaare energiaühistu loomine.

Hiiu vallavalitsuse projektijuht Kaidi Nõmmerga kirjeldab energiaühistuid järgmiselt: “Energiaühistu temaatika on täna Eestis uus valdkond. Tänane seadusandlus ei tunne veel energiaühistu mõistet, kuid paljudes Euroopa riikides on selline koostöövorm levinud, sh nt Taanis ja Saksamaal, riigid kelle eksperdid on kaasatud ka mentorprogrammi. “

Eesti Arengufond on omalt poolt pakkunud energiaühistu mõiste välja järgmisel kujul: „Energiaühistu võiks olla: ühing või ühistu või kohalike ühistegevus, kelle eesmärgiks on toota, jaotada ja müüa oma seadmete kaudu (elektripaigaldis, soojusvõrk jms) kaudu elektrienergiat ja soojust oma liikmele liikme omandis või valduses oleva tarbimiskoha varustamiseks.“

2014. aasta novembrist alanud aastane mentorprogramm annab osalejatele võimaluse saada Eesti ja välisriikide ekspertide tuge ja teadmisi kõigis energiaühistu loomiseks olulistes valdkondades alates tehnoloogiatest lõpetades juriidiliste küsimustega.

Energiaühistute mentorprogrammi baasil selgitatakse välja võimalikud energiaühistute organisatsiooni mudelid Eestis ning töötatakse iga konkreetse algatuse baasil välja energiaühistu loomiseks vajalikud dokumendid, analüüsitakse tehnoloogiaid, koostatakse äriplaan.

Antud projekti juht Kaidi Nõmmerga kirjeldab kogukonna saavutatav kasu järgmiselt: “Energiaühistu loomisel eeldavad selle liikmed eelkõige võimalust kontrollida mingil määral energia hinda ja vähendada seeläbi oma kulusid. Teisena on oluline sõltumatus suurtest tootjatest ning teadmine, et baasressurss energiatootmiseks on kohalikku päritolu. Ressursi kogumisega on võimalik rakendada kohalike ettevõtteid ja elanike. Energiaressurss Hiiumaal on märkimisväärne ning energiaühistute asutamine aitab luua võimalused kohalikul tasandil selle ressursi rakendamiseks ning tulu teenimiseks. Teenitavat tulu oleks muuhulgas võimalik rakendada ka nt hoonete energiatõhusamaks muutmiseks.”

Hiiu vallavalitsus kutsub siinkohal üles Kärdla ning Lauka-Kõrgessaare piirkonna ettevõtjaid, korteriühistuid, elanike jt huvitatud osapooli endast teada andma, et saaksime ühiselt moodustada kohaliku aktiivtöögrupi, kellega antud teemat hakkame detailsemalt läbi arutama ning võimalike lahendusi otsima. Töögrupis osalemiseks saatke meile palun e-mail aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud., projektijuht Kaidi Nõmmerga.