HIIU VALD- ESIMENE EESTI FAIRTRADE OMAVALITSUS

Maailmas on kokku üle 1500 õiglase kaubanduse linna, 25-s eri riigis (näiteks London, Wales). Eestis õiglase kaubanduse omavalitsusi veel ei ole- Hiiu vald sai selle tiitli esimesena. Hetkel töötab Tallinn aktiivselt selle kallal, et samuti Fairtrade linna märki kandma hakata.

Õiglase kaubanduse (Fairtrade) märk tootel tagab paremad majanduslikud ja sotsiaalsed tingimused Aafrika, Aasia ning Kesk-ja Lõuna-Ameerika talunikele ja töölistele. Süsteemis osaleb üle 1 300 000 tootja 70-s arenguriigis- kaupu müüakse Euroopas, Põhja-Ameerikas, Jaapanis ja Austraalias. Märk jõudis esimese Balti riigina Eestisse 2007.a.

Õiglase kaubanduse märk aitab tähelepanu juhtida sellele, et märgi taga on inimesed. Oluline on, et tooted, mida kasutatakse, omaksid väikest ökoloogilist jalajälge ning et tarneahel oleks läbipaistev.

Mida see tiitel ühe omavalitsuse jaoks tähendab? Esmalt võttis Hiiu vallavolikogu vastu 14.08.2014 otsuse, kandideerida õiglase kaubanduse valla aunimetusele, misjärel moodustati töörühm, mis vastutab omavalitsuses õiglase kaubanduse põhimõtete samm-sammulise kasutuselevõtmise eest. Otsusega on vallavolikogu võtnud omavalitsusele kohustuse eelarvest erinevate kaupade soetamisel arvestada õiglase kaubanduse põhimõtteid- võimalusel osta Fairtrade märgistusega tooteid, kuid mitte ainult: veelgi olulisem on põhimõte, et maksumaksja raha kasutamine oleks läbipaistev ning et on arvestatud sellega, kuidas tooted, mida igapäevaselt kasutatakse, on globaalses mastaabis võimalikult väikese ökoloogilise jalajäljega.

Õiglase kaubanduse valdkonnajuht Jaanus Välja kommenteeris seda, kuidas õiglane kaubandus Hiiumaale jõudis järgmiselt: “Alguse sai see kohvikutepäevast ning ka edaspidi võiks olla see seotud kohvikutepäevadega, kuna need on ainulaadsed kogu Eestis. “

Ainulaadne tiitel anti üle 23.10.2014 vallavanem Georg Linkovile, kes kommenteeris võitu: “Kärdla- mereriigi pealinnana ei saa ju ometi olla kehvem, kui on London. Tõsisemalt rääkides, siis meie jaoks on oluline, et tulevikus jääks tootjatele rohkem, kui täna jääb vahendajatele. Selline jaotus oleks õiglasem ja selliselt märkame me inimest kes tõelist väärtust loob!”