Kuhu minna?

toopakkumised banner 225x90

kärdla sadama bänner

turism 225x90

Heigi küla

01.07.2014 seisuga elab külas 13 inimest.

Pihla külas, pastoraadist natuke sisemaa poole ehk Heigi külas asus 19. sajandil asutatud Pandja kool. Selle kandi kohta on säilinud küllaltki rohkelt nõiduse, maagia või üleloomulike jõududega seotud lugusid (rohkem teavet selle kohta leiab Hiiumaa muuseumist).

Heigi küla läbib (ning on osaliselt ka piiriks) Pihla oja ja selle haru Rima (ka Riima) oja. Heigi- Kurisu metsad on valdavalt lehtpuude segametsad, Heigi külas esineb ka laanemetsa. Viimastel aastatel on piikonna vastu elavnenud jahimeeste huvi, siin kütitakse metskitsi, metssigu, hirvi, põtru. Nähtud on ka ilvese jälgi.

Nimi on arvatavasti tuletatud 16.-17.sajandil Hiiumaal esinenud mehenimest Heik (Eik), Heicki, kuivõrd on teada, et 1606. aastal elanud selles külas mees, keda kutsuti Vapper Heik, 1623.st aastast on märge Vaprast Heinrichist ning 1649.aastast teada juba küla nime järgi Heike Tönisest (Koduloouurija A.Juursalu märkmed).
Küla asub Reigi kirikust 2-3 km idas ja kagus. Külast põhja pool on Reigi, idas Koidma, läänes Otste ja lõunas Kurisu külad.
Kuulus 16.saj Kõrgessaare mõis vakusesse, 18.saj Lauka mõisa alla, valdade reformi järel Kõrgessaare valla all.
!949. aastal moodustati küla baasil Lille kolhoos, mis piirkonna kolhooside kokkupaneku tagajärjel lõpuks Kõrgessaare kolhoosi alla kuulus.
1977 liideti Heigi küla ENSV Presiidiumi seadluse alusel Kurisu külaga, mistõttu valdade taastamiseni EV taasloomise järel Heigi küla administratiivselt mõnda aega ei eksisteerinud, kuigi 60ndatel külasse rajatud kolhoosi lüpsilaut säilitas Heigi lauda nime lõpuni.
Külas on parimatel aegadel olnud ligi 20 talu, umbes pooled neist põlistalud (Tubiniidi, Kübarsepa, Pandja, Karjamaa, Pärdi, Nigu, Hansu, Matse). Maa on siin kehv: kohati liivane, kohati kivine, kohati savine, nii kuuluvad Heigi inimesed kannatlike hiidlaste seltsi.
Tänaseks (aastal 2016) on püsielanikest asustatud umbes 5-6 talu. Teistest majapidamistest on järel kas ainult alusmüürid või pole neidki, sest kolhoosi viimastel aastatel tehti külas maaparandustöid, rajati viljapõlde ning nii kadusid lõplikult nt Uuendi ja Uusla talud.
Heigi küla läbib ning on osaliselt ka külapiiriks Pihla oja (nimetatud ka Leesna oja või Pihlaraba kraav) ja selle harukraav Riima oja. Ajalooliselt läks läbi Heigi küla tee üle Pihla oja Reigi karjamõisa südamesse, veel täna on vanad sillapostid näha, kuid tee ise ei ole enam läbitav: selle on rikkunud metsaveomasinate suured rattad ning Reigi küla mail risustavad ala hüljatud metsseafarmi lagunenud aiad.
Ülalpool Pihla oja kuulub Heigi küla alla tänaseni allesolev Kübarsepa talu (siin elanud Reigi mütsitööstuse meister), sealt edasi asus Pandja koht, kuhu Reigi pastor G.F. Rinne rajas 1862 Pandja kooli, mis oli üks kahest Lauka kooli eelkäijast. Ilmselt oli oja pidi üles minnes hilisemal ajal veel vähemalt üks Heigi küla alla kuuluv talu, kus elas vallavanem Jüri Koit oma perega, kelle imelapseks nimetatud ülimusikaalne ja andekas tütar Magda 15aastasena Reigi laulukoori dirigent oli, kuid kes sama noorelt ajukelme põletikku suri (Hiiu Teataja 1937).
Heigi küla Matse talust oli pärit Hiiumaa tuntuim naisprohvet Viiu Junmann(1883-1969)(Riho Saard „Hiiumaa ja hiidlased-usutuultest tormatud ja piiratud“) .
Rahvasuu räägib Heigi küla nõid Matsist: „Va nõid Mats oli nii vägeva, et ta tegi jaaniba-aegas jää, nii et Inge lehm läks pullidega tükkis seal maha“
Küla kaunitest puisniitudest ei ole enam midagi alles. Kariloomadest peetakse veel vaid ühes peres lambaid. Põllud ja heinamaad on välja renditud Hiiumaa nö suurpõllumeestele.
Külas kasvab erinevaid käpalisi, on ka pool-täidisõielise kollase ülase leiukoht. Suveöiti lendavad ringi nahkhiired, kes talukeldrites talvituvad.
Heigi küla asub Pihla-Kurisu karstialal: metsas, Väike-Kurisu (Metsaääre talu maadel) lähedal on silmaallika asukoht. Väike-Kurisu kunagine ojasäng on teadjale silmale vaadeldav. Külas leidub teisigi karstinähtusi (imbalad, tõusuallikas).

Turismialane „tõmbenumber“ külas puudub, huvi võib piirkond pakkuda vaid jalgsi- või ratta-matkaringina Reigi kirik-Pihla küla- Kübarsepa talu purre-Heigi küla-Kurisu küla (neeluauk)- Lauka küla (karjamõisa koht)-Otste küla (allikad).