default_mobilesplash

Kuhu minna?

toopakkumised banner 225x90

kärdla sadama bänner

turism 225x90

HIIU VALD JÄTKAB KONSERVATIIVSE EELARVEPOLIITIKAGA

Hiiu vald on jõudnud täna seisu, kus peame senisest enam kokku hoidma nii rahaliselt kui kogukonnana. Üheks põhjuseks on maksumaksjate arvu vähenemine viimase aasta jooksul. 2016. aastal laekub Hiiu valda maksutulu 2388-lt maksumaksjalt, mis on 129 inimest vähem kui möödunud aastal. Vallavolikogu kinnitusega oli aga kavandatud 5%-line tulumaksu laekumise tõus. Reaalselt jõudis kasv esimeses kvartalis 0,8% -ni. Teiseks põhjuseks on eelmistel aastatel üle oma võimete elamine.

2015. aastal planeeriti liialt optimistlikult tulusid. Tagasilöögi andis toetuste prognoositud väiksem laekumine, osade projektide esitamata jätmine ja vähene tähelepanu konservatiivsel eelarvepoliitikal. Kahjuks tuleb tõdeda, et tulude väiksemat laekumist ei arvestatud 2015. aasta kulude tegemisel ning tehti ka kulutusi, mida eelarves polnud ette nähtud. Siinkohal ei saa etteheiteid teha hallatavatele asutustele, kes hoidsid tugevat eelarvedistsipliini. Möödunud aasta ülekulud tekkisid pigem nendelt ridadelt, mida koordineeris vallavalitsus.

2016. aasta vallaeelarve koostamisel on arvestatud miinimumprogrammiga, mis sunnib arukalt majandama. Samas on lisakärbete tegemise vajadus taas päevakorras, kuna maksutulu on prognoositust väiksem. Sellest johtuvalt tuleb vallavalitsuse hinnangul valla eelarvet kärpida vähemalt 125 000 eurot. Vallavalitsus on esitanud vallavolikogule Hiiu valla 2016. aasta lisaeelarve projekti, kus valla poolset rahastust on vähendatud 4%. Planeeritud kärbe puudutab nii vallavalitsust, vallavolikogu, valla hallatavaid asustusi kui ka valla sihtasutusi. Sihtotstarbelised toetused nii riigilt kui projektidest ning põhivara müügist planeeritav tulu on jäetud samaks.

Juba täna oleme elanud kokkuhoiurežiimil, kuna selle aasta eelarvest on tasutud ka eelmise aasta võlgnevusi. Positiivne on see, et tänase seisuga pikaajalisi tasumata arveid vallal ei ole. Usume, et asutuste juhid mõistavad olukorra keerukust ning teavad ise kõige paremini, millistelt kuluridadelt on üldse veel võimalik kokku hoida. Vallavalitsus ise teeb täiendavaid kärpeid üldvalitsemise kuludelt, mis puudutab nii tööjõu- kui ka majanduskulu.Vallavolikogu poolt kinnitatud vallavalitsuse teenistuskohtade koosseisus on endiselt osad ametikohad täitmata ja kulude tegemisel on järgitud konservatiivset joont. Vallavanem, vallasekretär, vallavanema nõunik, osakondade juhid ja vanemspetsialistid viibivad sel aastal osaliselt palgata puhkusel, koolituskulud viiakse kõikidel töötajatel miinimumini. Samuti vähendatakse vallavalitsuse esindus-, büroo- ja sõidukulusid. Lisaks teeb vallavalitsus kõik endast oleneva, et vallamajas olevaid pindasid tõhusamalt kasutada ja vabanevatesse ruumidesse leida uusi rentnikke. Kulude kokkuhoidmise kõrvalt tegeleme aktiivselt lisatulude leidmisega.

Usume, et suudame üheskoos rasked ajad üle elada. See ei saa olema kerge, kuid vallavanemana võin kinnitada, et teeme täna kõiki otsuseid parema tuleviku nimel.

Reili Rand
Hiiu vallavanem
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.