Valminud on Keskväljaku arhitektuurne eskiislahendus

Tutvu valminud arhitektuurse eskiislahendusega! Pärast Hiiu valla dokumendiregistrisse sisenemist avage fail pealkirjaga "Keskväljak_postrid A1.pdf".

2015. aastal toimus EV100 arhitektuuriprogrammi „Hea avalik ruum“ raames Kärdla keskväljaku ja linnaruumi arhitektuurivõistlus. Kaheteistkümnest laekunud tööst tunnistati parimaks ideekavand märgusõnaga „KÄRRDAL“, mille loojad on maastikuarhitektuuribüroost MARELD ja arhitektuuribüroost Bornstein Lyckefors.

Käesoleval aastal uuendati Hiiumaa maakondlikku tegevuskava, mis võimaldab Kärdla Keskväljaku uuendamise projekti esitada EAS-i Piirkondade konkurentsivõime tugevdamise taotlusvooru põhirahastuse saamiseks. Eelmises taotlusvoorus rahastati 12-st estitatud avaliku linnaruumi projektist 10. Hiiu Vallavalitsus valmistab septembri lõpuks ette rahastustatotlust, mille üheks osaks on eelprojekt. Tänaseks on sõlmitud projekteerimislepingud nii konkursi tulemusel valitud arhitektidega, kui Keskväljaku insenerosade projekteerimise hanke võitnud Skepast&Puhkim OÜ-ga.

Maikuus toimusid Kärdlas töötoad nii kooliõpilaste, kui kõigi huvitatutega, kus arutleti paari aasta taguse Kärdla Keskväljaku ideekonkursi võidutöö üle. Samuti toimus projekteerimistingimuste menetlemise käigus arvamuste kogumine ning kohtumised ettevõtjatega. Toimunud kohtumiste ja ettepanekute tulemusena on toonase võidutöö autorid teinud ideekavandisse mõningaid muudatusi. Kohendatud lahendus üritab arvestada õpilaste, laiema avalikkuse, spetsialistide ja naaberkinnistute omanike arvamusega, seal kus võimalik. Samuti on arvestatud finatseerimisvõimalustega. Nii on näiteks võistlustöös esitatud turuhoone asendatud ehituslikult lihtsama ja mitmekülgsemalt kasutatava pergola vastu. Siinkohal on tähtis mainida, et nendel kahel lehel esitatud kavand ei ole kindlasti lõpuni viimistletud ettepanek. Samuti ei ole kõik sõlmpunktid, kohtumispaigad, istumiskohad detailideni lahendatud. Eskiisis on toodud põhisuunad, kuhu poole lahendus on liikunud peale kohtumisi ja töötubasid.

Eskiislahenduse olulisemad märksõnad:

ALLEE

Luuakse uus alee, mis kulgeb mööda Rookopli tänavat ning toob linnakeskusesse struktuuri.

DENDROPARKLA

Arvesse on võetud ettepanekuid laiendada ideekavandis toodud parkimisvõimalusi, ning tuua väljakule rohkem rohelust. Ettepankuna nähakse ette 20 varjualust kohta ratastele ja 43 kohta autodele. Parkimisala on haljastatud väga erinevate linnatingimustesse sobivate puuliikidega, mis muudab selle Eesti (või isegi kogu Põhjala) vaheldusrikkaimaks ja omapäraseimaks parklaks. Lisaks on üle Keskväljaku Kavandatud kuusepuid, millest kümnendite jooksul saavad sirguda väärikad jõulupuud.

ESINDUSVÄLJAK

Mitmekülgselt kasutatav ja enamjaolt programmeerimata avalik väljak. Keskel asuv pergola pakub varju, istumiskohti ning aktiviseerib väljaku turu ja laadapäevadel. Pergola toetab Keskväljaku uut struktuuri ning toetab turufunktsiooni ja väikeettevõtluse kolimist keskusesse. Väljakule jääb ka veesilm, lipuväljaku funktsioon koos istumisvõimalustega. Kultuurimaja esisele ojapervele on kavandatud ojatrepp.

LINNAPARK

Pargi lääneosa moodustab olemasoleva haljastusega ojaäärne leppsalu ja siinne üldilme on looduslikum. Puude alla kavandatakse ka sadeveetiik. Rookopli tänavast itta jääv pargiosa on kaasaegne, pehmete katenditega ja rohke haljastusega linnapark. Pargis leidub mänguväljakuid, piknikukohti, eriilmelisi istumiskohti, samuti võimalus aktiivsemalt linnaruumi kasutada (nt rula, tõukeratas). Pargiruumi muudavad vaheldusrikkamaks pinnavormid, mis sobivad talvel näiteks kelgutamiseks.

Avalik linnaruum on meie ühine hoov ning Hiiu Vallavalitsus ootab perioodil 11.-25. juuli Keskväljaku eskiislahenduse osas arvamusi ja ettepanekuid avaldama lahenduse edasiseks lihvimiseks. Ettepanekud saab esitada kirjalikult Keskväljak 5a, Kärdla või elektrooniliselt aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.. Lahendusega saab lisaks tutvuda vallamaja teise korruse saalis, kuhu saab jätta ka anonüümseid ettepanekuid. Eskiislahenduse ning arvamuste osas toimub kõigi huvitatutega avalik arutelu 27. juulil kell 16:00 Hiiu vallamajas (Keskväljak 5a, Kärdla).

Jürgen Vahtra
arhitekt-planeeringute peaspetsialist